!!! Při nákupu nad 2.500,-Kč hradíme poštovné my! Platí pouze pro Českou Republiku !!!

Tři důvody, proč lovit „na stojácích“ u břehu. Dostanete i úhoře


Rybáři mnohdy lov v příbřežních partiích stojatých revírů podceňují. To je škoda. Na stojatých vodách v blízkosti břehu často narazíme na řadu rybích druhů, které zde rejdí za potravou, nebo hledají úkryt. Proto není na škodu zkusit své rybářské štěstí právě zde.

V nočních hodinách můžeme nedaleko od břehu narazit i na úhoře. | foto: Viktor Krus

Zejména v jarních a letních měsících můžeme blízko břehu ulovit nádherné ryby. Nespornou výhodou je, když se na mělčině, kde chceme chytat, vyskytují překážky. Ty totiž přitahují rybí obyvatele stojatých vod jako magnet. Lovit v blízkosti břehu můžeme celou řadou rybolovných technik: na plavanou, položenou či přívlač. Pro chytání v takto krátkých vzdálenostech existuje několik důvodů. Vybírám tři hlavní.

I u břehu jsou "velikáni"

Na stojatých vodách u břehu se vyskytuje široká škála potravy, kterou ani největší rybí jedinci nepohrdnou. Hodují zde ryby kaprovité, které tu sbírají do vody spadlý hmyz, semena, plodiny či jiné části rostlin

Ale ani rybí predátoři nebudou daleko. S jejich výskytem můžeme počítat hlavně tam, kde se u překážek vyskytují hejna drobných rybiček. Ukázková místa tohoto typu jsou například padlé stromy na mělčinách. Ideálních lovných míst však existuje více.

Nejčastěji vyhledávám místa, která jsou zarostlá hustými keři, které mnohdy rostou i ve vodě. Před nimi, asi v metrové hloubce, následně lovím.

Další "horké fleky" u břehu jsou ty, kde je poměrně strmý břeh, na němž rostou statné stromy. Z těch totiž padají větve a listy přímo do vody, a tvoří tak velice atraktivní prostředí pro ryby.

Zejména při průtržích mračen se dostavují rybářské úspěchy na místech, kde ústí různé přítoky. Může jít o řeku, potok, či odtok z chovného rybníku. V případě, že silně prší, dostává se těmito vodními cestami do revíru nová potrava, za kterou ryby táhnou.

Adrenalinový zážitek

Především se splávkem u břehu mnohdy zažijete velice vzrušující momenty plné adrenalinu. Pokud si vyberete správně zbarvené oblečení (přírodní barvy) a budete u vody potichu, můžete vidět záběr ryby na vaši nástrahu v "přímém přenosu".

Tímto způsobem mnohdy chytám na jaře okouny. Nejčastěji lovím na strmém břehu, z kterého velice pohodlně vidím, co se děje ve vodě. Mnohokrát se mi už stalo, že po dopadu splávku do vody z nedalekých potopených větví vyjelo početné hejno nádherných okounů.

Pak už jen pozorujete temné obrysy ryb, jak míří k vaší nástraze. Predátoři najednou zmizí v temné hlubině a za malou chvíli se výrazně zbarvená špička splávku rozjede po vodě jako závodní auto. Ještě lepší podívanou vám zaručí polarizační brýle. Toto přírodní divadlo je nádherným způsobem, jak si užít rybařinu.

Zpátky ke kořenům

Lov u břehu většinou znamená rybaření pouze s nejnutnějšími věcmi. Lovíte s minimem náčiní na naprosto jednoduché montáže, které jsou však úspěšné. Letmo mi to připomíná staré časy, kdy rybařina nebyla ještě tak poznamenána technickým pokrokem.

Pokud chceme u běhu úspěšně lovit, musíme dodržovat dvě důležitá pravidla. Prvním je být potichu. Je důležité zůstat v klidu, pokud možno na břehu zbytečně nechodit a nemluvit. Ryby tyto rušivé prvky velice dobře vnímají a vyhýbají se jim.

Za druhé. Je velice vhodné se oblékat do oděvu přírodního zbarvení (maskáče). Díky tomu jste na břehu méně nápadní. Splynete s přírodou a budete si užívat ticho u vody, které je nejlepším lékem na dnešní uspěchanou dobu.

Autoři: pro iDNES.cz , Viktor Krus, iCarp
 
<script type="text/javascript" src="//zcxkq3uc.app.foxydesk.cz/php/app.php?widget-init.js"></script>